Eco driving to zjawisko, które pojawiło się w motoryzacyjnej nomenklaturze już wiele lat temu. Nie każdy jednak wie, na czym ono polega oraz jakie są jego zasady. Dlatego dziś przybliżymy nieco to pojęcie oraz wskażemy, jak jeździć zgodnie z filozofią eco driving.

Czym jest eco driving

Pod pojęciem tym kryje się nic innego, jak oszczędna jazda, czyli taka, podczas której zużywamy jak najmniej paliwa. Jednak nie chodzi o to, aby wolno jeździć, uprzykrzając w ten sposób życie innym kierowcom, ale o to, żeby jechać płynnie, spokojnie i zgodnie z przepisami, dzięki czemu nie będziemy wykonywać gwałtownych i nieprzewidywalnych ruchów. Eco driving pozwala więc obniżyć zużycie paliwa o około 20-25%, a więc i wydatki związane z jego zakupem, jak również zmniejszyć eksploatację podzespołów.

Zasady eco drivingu

Poniżej prezentujemy najważniejsze zasady eco drivingu, dzięki którym każdy kierowca może zacząć jeździć bardziej ekologicznie i ekonomicznie.

Odpal silnik i jedź

Po włączeniu silnika należy od razu ruszać, bez jego rozgrzewania na postoju. Jeśli ruszymy spokojnie, bez wrzucania od razu wysokich  biegów, to nic się nie stanie. W wyższe obroty wprowadźmy silnik dopiero przy osiągnięciu optymalnej temperatury. 

Hamowanie silnikiem

Kolejna zasada eco drivingu dotyczy hamowania za pomocą silnika, a nie hamulca. Wytracajmy prędkość poprzez redukcję biegów, przez co nie tylko nie zużyjemy na tę czynność paliwa, ale również przyczynimy się do mniejszej eksploatacji hamulców. Oczywiście jeśli jedziemy w ciągu samochodów, warto na początku lekko przycisnąć hamulec, aby dać znać kierowcy za nami, że mamy zamiar hamować.

Wyłączanie silnika podczas postojów

Jeśli planujemy jeździć zgodnie z zasadą eco driving, musimy wyrobić w sobie nawyk wyłączania silnika na postojach trwających dłużej niż kilkanaście sekund, na przykład na przejazdach kolejowych. 

Ciśnienie opon pod kontrolą

Warto kontrolować ciśnienie opon podczas każdego tankowania. Jeśli w oponach będzie za mało powietrza, to wzrośnie opór toczenia i tym samym zwiększy się spalanie nawet o 10%. Odbije się to również korzystnie na samych oponach, które będa miały mniejsze zużycie. 

Aerodynamika i zbędny bagaż

Jeśli nie ma takiej potrzeby, zdemontujmy z dachu wszelkie boksy czy relingi, które powodują, że spalanie rośnie o około 10-20%. Należy również wypakować z samochodu wszelkie przedmioty, które nie są niezbędne podczas jazdy, gdyż każdy kilogram takiego bagażu również zwiększa spalanie.

Umiejętne korzystanie z klimatyzacji

Warto pamiętać, że włączona w samochodzie klimatyzacja powoduje zwiększone zużycie paliwa średnio od 0,5 do nawet 2l na 100km. Jeśli to tylko możliwe, schładzajmy powietrze korzystając z otwartych okien lub nawiewu, na przykład podczas jazdy nocą czy w chłodniejsze dni.
Powyżej zaprezentowaliśmy najważniejsze zasady eco drivingu. Stosowanie ich podczas codziennego użytkowania samochodu to doskonały sposób nie tylko na większe oszczędności w budżecie domowym, ale również emitowanie mniejszej ilości szkodliwych dla zdrowia spalin. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Was do tego, aby już dziś wdrożyć w życie przynajmniej kilka z opisanych w tym artykule punktów.