Konto oszczędnościowe to usługa, którą można określić jako coś pomiędzy zwykłym kontem rozliczeniowym a lokatą. Posiada bowiem częściowo cechy i jednego i drugiego produktu – można nawet powiedzieć, że jest czymś więcej niż konto rozliczeniowe, a czymś mniej niż lokata. Czym zatem jest konto oszczędnościowe i dlaczego warto je posiadać?

Czym jest konto oszczędnościowe

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że konto oszczędnościowe jest rachunkiem rozliczeniowym, lecz w przeciwieństwie do niego – oprocentowanym. Oznacza to, że po każdym miesiącu dopisywane są odsetki od kwoty zgromadzonej na rachunku. Jest to więc doskonały sposób na gromadzenie dodatkowych środków pod warunkiem, że na koncie będą znajdowały się pieniądze. Tym, co wyróżnia konto oszczędnościowe od lokaty jest fakt, że w każdym momencie można wypłacić część lub całość zgromadzonych środków bez utraty zgromadzonych odsetek. To z pewnością daje nam dużą swobodę w korzystaniu z tego rodzaju rozwiązania, gdyż nie powoduje zamrożenia pieniędzy na dłuższy czas.

Jakie są zalety konta oszczędnościowego

Przede wszystkim należy tu wymienić wspomnianą wcześniej możliwość wyciągania z konta pieniędzy w dowolnym momencie, bez ryzyka utraty części środków, czyli odsetek, jak ma to miejsce w przypadku lokaty. Sam fakt posiadania rachunku, na którym pieniądze cały czas procentują, czyni konto oszczędnościowe bardzo atrakcyjnym produktem. Oczywiście oprocentowanie takiego rachunku nie jest tak wysokie, jak w przypadku lokaty, natomiast zdecydowanie większe niż w przypadku konta rozliczeniowego z oprocentowaniem zerowym lub odpowiednim do stopy procentowej wynikającej z inflacji. 

Kolejną zaletą konta oszczędnościowego jako dodatkowego konta jest możliwość gromadzenia… oszczędności, jak sama jego nazwa wskazuje. Dzięki temu możemy co miesiąc w wygodny sposób przelewać na osobny rachunek określoną kwotę, której nie będziemy wydawać i w ten sposób po kilku miesiącach uzbiera nam się całkiem spora suma, którą będziemy mogli przeznaczyć na konkretny cel. Takie pieniądze mogą też być potraktowane jako środki na tzw. czarną godzinę, gdy przytrafi nam się nieoczekiwany wydatek, którego nie będziemy w stanie sfinansować z bieżącego budżetu domowego.

Konto oszczędnościowe może być przeznaczone na konkretny cel: wymarzony urlop, remont mieszkania, zakup nowego sprzętu. Dzięki osobnemu rachunkowi łatwiej nam będzie gromadzić oszczędności, dzięki czemu w sytuacji, gdy będziemy chcieli wydać większą kwotę, nie będziemy musieli stresować się nadszarpnięciem czy zaburzeniem domowego budżetu.

O czym pamiętać wybierając konto oszczędnościowe?

Obecna oferta rynku finansowego w zakresie kont oszczędnościowych jest bardzo bogata, zatem wybór tej odpowiedniej dla siebie nie powinien stanowić problemu. Decydując się na ten produkt, warto porównać między sobą różne oferty i wybrać taką, która trafia w nasze potrzeby. Czasem to nie najwyższe oprocentowanie będzie dedykowało o wyborze konta oszczędnościowego, bowiem może się okazać, że oferta ta daje możliwość tylko jednej wypłaty środków w miesiącu, a każda kolejna jest już płatna i może wynieść od 5 do 10 zł. Z tego względu nie będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które planują wypłacać pieniądze np. 2 razy w miesiącu. Warto również wiedzieć, że niektóre oferty posiadają górne limity wpłat środków, które mogą być gromadzone i tym samym oprocentowane. Może to być 10, 100 lub 200 tysięcy złotych. Pamiętajmy więc o tym, aby sprawdzić ten limit zanim wybierzemy dane konto.

Konto oszczędnościowe to świetny sposób na gromadzenie oszczędności i bardzo dobra alternatywa dla lokat, których oprocentowanie często nie jest dużo wyższe. Odkładanie pieniędzy na osobne konto szybko wejdzie nam  nawyk, a świadomość rosnących oszczędności będzie sprzyjała przelewaniu na to konto coraz większych kwot, które będziemy mogli przeznaczyć na spełnienie swoich małych marzeń.