Jeśli zdecydowaliśmy przeznaczyć własne mieszkanie pod wynajem, oprócz samego znalezienia przyszłych lokatorów, konieczne będzie przygotowanie i zaaranżowanie powierzchni tak, aby była funkcjonalna, przytulna i dostosowana do potrzeb mieszkańców. Wbrew pozorom nie jest to takie proste, bowiem to, wygląd i wyposażenie mieszkania, zależy od tego, komu docelowo chcemy je wynajmować. Dziś podpowiemy, jak zaaranżować mieszkanie, aby trafić w gusta i potrzeby przyszłych lokatorów. 

Podstawowe wyposażenie mieszkania

W pierwszej kolejności należy zastanowić się, w jakie meble oraz sprzęt powinniśmy wyposażyć mieszkanie. Jeśli planujemy wynajmować mieszkanie parze, warto pomyśleć o dużym, dwuosobowym łóżku w sypialni. Niezbędna będzie również duża szafa składająca się z komory przeznaczonej na wieszaki oraz części z półkami. Salon czy też pokój dzienny, powinien mieć wygodną sofę oraz stolik kawowy, dobrze również wyposażyć to pomieszczenie w telewizor, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność lokum. Warto także przewidzieć w mieszkaniu część jadalną – w kuchni lub pokoju dziennym – gdzie ustawimy stół i krzesła. 

Jeśli chodzi o kuchnię, to oprócz standardowych mebli, obowiązkowym wyposażeniem powinna być lodówka oraz kuchenka. Z pewnością dla przyszłych lokatorów dużym atutem będzie zmywarka. W zależności od naszych możliwości finansowych, możemy zakupić do kuchni toster, czajnik bezprzewodowy i ekspres do kawy. Z kolei w łazience nie może zabraknąć pralki automatycznej.

Kolorystyka i elementy 

Kolory ścian to zawsze kwestia gustu. Warto natomiast wybrać neutralne, jasne, mało krzykliwe, które przełamiemy innymi ozdobami, na przykład obrazami czy roślinnością.

Wśród odcieni, które warto wziąć pod uwagę, znajdziemy: biel, błękit, pastelowe róże czy zielenie. W przypadku dużych przestrzeni możemy zastosować dwa rodzaje odcieni, dzięki czemu będziemy mogli symbolicznie podzielić je na strefy, na przykład wypoczynku i jadalna.

Aby dodać wnętrzom przytulności, warto zakupić:

  • poduszki dekoracyjne, które umieścimy na sofie lub parapecie,
  • minimalistyczne obrazy w kolorowej ramce,
  • papierowe lampy stojące,
  • figurki,
  • kolorowe dywaniki,
  • zasłony na okno.

Jak podnieść standard mieszkania

Jeśli nasze mieszkanie na wynajem nie należy do tych nowoczesnych, niemal prosto od dewelopera, a sama lokalizacja nie jest zbyt przyciągająca, warto zastanowić się, w jaki sposób możemy podnieść jego atrakcyjność, aby znaleźć lokatorów, którzy zgodzą się zapłacić oferowaną przez nas cenę najmu. Bez wątpienia internet w cenie wynajmu będzie dużym atutem. Trudno bowiem wyobrazić sobie, aby ktoś w dzisiejszych czasach nie potrzebował skorzystać ze stałego łącza w mieszkaniu, a wynajem lokum bez internetu będzie przecież wiązał się z koniecznością podpisania umowy z dostawcą i poniesienia kosztów aktywacji.

Kolejnym elementem, który może sprawić, że nasza oferta wynajmu mieszkania stanie się bardziej atrakcyjna, jest dedykowane lokalowi miejsce parkingowe, zwłaszcza w przypadku osiedli, w których walka o parking rozpoczyna się już w okolicach godziny 15:00. 

Możemy również rozważyć kwestię dodania w ogłoszeniu informacji o tym, że zwierzęta w mieszkaniu są mile widziane. Obecnie wiele osób posiada własne zwierzaki, co może być problematyczne w przypadku potrzeby wynajmu mieszkania. Jeśli pozwolimy, aby nowy lokator wprowadził się ze swoim kotem lub psem, z pewnością wyróżnimy się na tle innych wynajmujących. 

Aranżacja mieszkania pod wynajem wymaga dobrego przemyślenia i warto mieć plan na każde pomieszczenie. Czasem konieczne będzie zaciągnięcia pożyczki online, aby sfinansowć niewielki remont lub zakupić kilka akcesoriów. Myślmy przede wszystkim o potrzebach najemców, a nie o naszych własnych upodobaniach. To oni będą tam mieszkać prawdopodobnie przez wiele miesięcy, jak nie lat. Zróbmy więc wszystko, by w oferowanym przez nas mieszkaniu było estetycznie, przytulnie i przede wszystkim funkcjonalnie.