W dzisiejszych czasach nauka języków obcych przez internet nie stanowi żadnego problemu. Możemy z powodzeniem nauczyć się zarówno słówek, jak i gramatyki, wymowy czy pisania. Duża dostępność edukacyjnych stron internetowych dedykowanych konkretnemu językowi, aplikacji na smartfon ułatwiających naukę czy nawet możliwość korzystania z lekcji z nauczycielem za pomocą internetu sprawia, że możemy uczyć się o każdej porze i w każdym miejscu. Dziś podpowiemy, jak uczyć się języków obcych online w sposób przyjemny i zarazem efektywny.

Nauka języków obcych – opanuj podstawy

Jeśli zamierzasz uczyć się języka obcego od podstaw, w pierwszej kolejności warto, abyś osłuchał się z jego brzmieniem, tym bardziej, jeśli wybrany język jest dość egzotyczny lub do tej pory miałeś z nim niewielki kontakt. Świetnie sprawdzą się w tym filmiki na popularnym kanale w internecie. Wyszukaj materiał w danym języku dotyczący interesującej cię tematyki i codziennie poświęć przynajmniej 15 minut, aby go przesłuchać. Nie przejmuj się, że nie będziesz rozumieć znaczenia słów – w tym zadaniu chodzi o to, abyś zapoznał się z akcentem, wymową, był w stanie rozróżniać poszczególne wyrazy.

Ponadto, łącząc usłyszane słowa z obrazem, szybko odgadniesz ich znaczenie.

Można również słuchać na co dzień stacji radiowej w danym języku, co z początku może być dość irytujące, gdy nic nie będziesz rozumieć, natomiast z czasem zaczniesz rozpoznawać wyrazy, kojarzyć je z danym przedmiotem czy zjawiskiem, np. słuchając prognozy pogody czy wiadomości. Wybierz radio, w którym prezenterzy dużo mówią, zapraszają gości do studia, dzięki czemu będziesz mieć możliwość posłuchania różnych głosów i różnych akcentów.

Drugim sposobem na opanowanie podstaw jest nauka słówek. Zacznij od poznania podstawowego słownika służącego do codziennej komunikacji. W internecie znajdziesz mnóstwo stron, które prezentują tego rodzaju materiały. Czytaj je na głos i powtarzaj znaczenie aż będziesz mieć pewność, że znasz je na pamięć.  Teraz, gdy będziesz oglądał filmiki w danym języku, z pewnością będziesz w stanie wyłapać więcej słów, których znaczenie już znasz, a przy okazji sprawdzisz, czy na pewno dobrze je wymawiasz.

Kolejny sposób to tłumaczenie tekstów ulubionych piosenek w danym języku. Utwory, które lubimy, szybko zapadają nam w pamięć, a znając znaczenie śpiewanych słów nie tylko poszerzamy naszą wiedzę, ale również bardziej świadomie odbieramy dany utwór muzyczny. W internecie można znaleźć serwisy, które publikują już gotowe tłumaczenia tekstów piosenek, ale żeby podwyższyć sobie poprzeczkę, polecamy w pierwszej kolejności samodzielnie przetłumaczyć tekst posługując się słownikiem, a następnie skonfrontować go z opublikowanym na stronie tłumaczeniem.

Czas na gramatykę

Nauka języków obcych to nie tylko słówka. Aby porozumiewać się w danym języku w sposób zrozumiały dla innych, konieczne jest poznawanie zasad jego gramatyki, która w zależności od języka, może być dość prosta lub też dużo bardziej skomplikowana. Gramatyki możesz nauczyć się ze stron internetowych i choć ta część przyswajania nowego języka bywa zwykle najmniej przyjemna i najbardziej frustrująca, to jest to etap, którego nie możesz w żaden sposób ominąć. Należy więc podejść do niego z determinacją i cierpliwością, a samą naukę gramatyki prowadzić w sposób zdyscyplinowany i systematyczny. Pomocne w tym mogą okazać się aplikacje na smartfon, które pomagają w przyswajaniu wiedzy poprzez różnego rodzaju quizy, testy czy fiszki. Ich ogromną zaletą jest fakt, że możesz uczyć się za ich pomocą w dowolnym miejscu: jadąc pociągiem czy autobusem, czekając w kolejce kasy czy podczas porannej kawy. Wystarczy, że poświęcisz na to 15-30 minut dziennie, a szybko zauważysz efekty nauki.

Pora na lektora, czyli nauka z nauczycielem online

Mając już opanowane podstawy języka, a więc najważniejsze słownictwo i gramatykę, czas wejść na wyższy poziom. Wiele szkół językowych czy osób prywatnych oferuje lekcje języka obcego przez internet, za pomocą jednego z popularnych komunikatorów. Można wykupić lekcje na godziny, w ciągu których nauczyciel, najczęściej native speaker, będzie ćwiczył z nami konwersację, słownictwo oraz pisownię. Korzystanie z lekcji nie wymaga więc wychodzenia z domu. Naukę możemy prowadzić we własnym pokoju, w wygodnym fotelu, a wszystko, czego potrzebujemy to urządzenie z dostępem do internetu.

Nauka języków obcych online to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu w sposób przyjemny i praktyczny. Obecnie internet oraz aplikacje tworzone na smartfon oferują nam szereg możliwości, jeśli chodzi o przyswajanie nowych, nawet najbardziej egzotycznych języków. Warto korzystać z tego dobrodziejstwa, gdyż przy odrobinie dyscypliny i systematyczności możemy uczyć się języków bez ograniczeń!