Kredyt to produkt, który najczęściej wybierany jest przez osoby szukające wsparcia finansowego pod konkretną inwestycję: zakup mieszkania, działki budowlanej, domu czy samochodu. Zanim zdecydujemy się na wzięcie kredytu, warto pamiętać o kilku kwestiach, o których dziś opowiemy w naszym artykule.

Czym jest kredyt

Kredyt jest formą finansowania, w której bank udostępnia określone środki na koncie klienta na określony czas, przeważnie na kilka lub kilkanaście lat. Zanim jednak bank udzieli nam kredytu, będzie wymagał od nas spełnienia szeregu formalności, na podstawie których oceni naszą wiarygodność finansową. Warto bowiem mieć na uwadze, że w sytuacji, gdy analityk finansowy banku oceni, że możemy mieć problem ze spłatą zobowiązania w danym terminie, nasz wniosek kredytowy zostanie rozpatrzony negatywnie. 

Jak przygotować się do wzięcia kredytu?

W pierwszej kolejności należy samodzielnie ocenić swoje możliwości finansowe w ujęciu długoterminowym. Warto zastanowić się, czy istnieje jakiekolwiek realne ryzyko utraty pracy w najbliższym czasie, co może spowodować problem z terminową spłatą zobowiązania.

Kolejną kwestią jest wkład własny w inwestycję. Z reguły większość banków wymaga wkładu własnego w przypadku wnioskowania o kredyt na zakup mieszkania, działki czy budowę domu. Wkładem tym może być nieruchomość w postaci własnościowego mieszkania czy innego udokumentowanego majątku. Mogą to być również środki zgromadzone na koncie. 

Dokładnie wylicz, jaka ilość pieniędzy będzie Ci potrzebna i wnioskuj tylko o taką wysokość kredytu, nawet jeśli bank wyliczył Twoją zdolność kredytową na dużo wyższą kwotę. Zastanów się też, jaką maksymalną ratę kredytu możesz spłacać miesięcznie, biorąc pod uwagę Twoje aktualne oraz przyszłe wydatki. Dopiero na tej podstawie wylicz, na ile lat chcesz zaciągnąć kredyt. Wysokość rat nie może bowiem być na styku Twoich możliwości finansowych, gdyż w przypadku nagłych, nieplanowanych wydatków może się okazać, że nie wystarczy Ci pieniędzy na spłatę raty.

Teraz przyszła pora na analizę ofert kredytowych dostępnych na rynku. Zwróć uwagę nie tylko na oprocentowanie kredytu, ale również na inne wymagania i dodatkowe opłaty, jak konieczność założenia konta w banku, posiadania karty kredytowej czy ubezpieczenia. 

Bierz pod uwagę tylko instytucje o ugruntowanej pozycji, a więc banki będące pod nadzorem KNF. Pod żadnym pozorem nie podpisuj umowy kredytowej z domokrążcami i osobami prywatnymi, tym bardziej, jeśli są to osoby zupełnie obce, niezrzeszone w żadnej instytucji finansowej. 

Gdy już wybierzesz firmę, w której będziesz składać wniosek o kredyt, szczegółowo zapoznaj się z wszystkimi warunkami oraz wymaganiami względem kredytobiorcy. Poproś pracownika banku o wyjaśnienie Ci zawiłych lub niezrozumiałych zapisów tak, abyś w pełni świadomie mógł podpisać umowę kredytową.

Wzięcie kredytu jest poważną i odpowiedzialną decyzją. Warto dobrze przygotować się do podpisania umowy kredytowej, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych nieporozumień i frustracji związanych z nieprzemyślanym obciążeniem finansowym.