Kto z nas, miłośników dobrej kuchni, nie marzy o gadżetach, dzięki którym sztuka kulinarna osiągnie jeszcze wyższy poziom? W końcu korzystanie z osiągnięć technologicznych nie jest niczym złym, a upraszczanie sobie codziennych zadań, nawet tych związanych z gotowaniem, pomoże nam jeszcze bardziej cieszyć się z czasu spędzonego zarówno podczas przyrządzania potraw, jak i przy stole, delektując się otrzymanymi smakami. Oto 5 kuchennych gadżetów, które zrewolucjonizowały współczesną sztukę kulinarną.

Thermomix

Absolutny hit, jeśli chodzi o nowoczesne gotowanie. Urządzenie to pokochały osoby, które do tej pory nie mogły pochwalić się wybitnymi sukcesami kulinarnymi. Thermomix jest wielofunkcyjnym urządzeniem, za pomocą którego można mielić, rozdrabniać, gotować, wyrabiać ciasta, zmiksować. Składa się z jednego garnka oraz dwóch przystawek, które nadają się do mycia w zmywarce. Jest niezwykle prosty w obsłudze, a wbudowana książka kucharska podpowiada krok po kroku, jakie kolejno składniki dodawać i precyzyjnie odmierza ich wagę. Dzięki temu uzyskujemy pyszne potrawy bez większego wysiłku. Cecha ta z pewnością ucieszy osoby, które nie są mistrzami kuchni, a ich umiejętności ograniczają się do ugotowania jajka na twardo. Z thermomixem po prostu nie można zepsuć potrawy. Ktokolwiek raz zacznie używać tego urządzenia, nie będzie chciał się z nim rozstać. Jego koszt jest jednak dość spory, bo wynosi około 5.000zł.

Wolnowar

Kolejny wynalazek technologiczny dedykowany jest osobom, które nie lubią spędzać w kuchni zbyt dużo czasu. Jego działanie opiera się na metodzie slow-cookingu, a więc na długotrwałej obróbce termicznej i dość niskiej temperaturze poniżej 80 stopni Celsjusza. Samo przyrządzanie potraw jest bardzo wygodne, bowiem nie musimy pilnować, aby nic nie przywarło ani się nie przypaliło. Dania w wolnowarze nie trzeba też mieszać czy dolewać do nich wody, tak jak podczas tradycyjnego gotowania. Jego zaletą jest fakt, że można w nim przygotować niemal każdą potrawę, od zup, przez sosy, zapiekanki aż po mięsa i ryby. Co ważne,dzięki  tak przyrządzonym daniom składniki w nich użyte nie tracą witamin i minerałów lub strata ich jest niewielka w porównaniu do gotowania w tradycyjny sposób. Wolnowar będzie idealnym rozwiązaniem dla osób dbających o zdrowie. Urządzenie takie możemy kupić za cenę około 500zł.

Szybkowar

Przeciwieństwem wolnowaru jest szybkowar. Jest to nowoczesny garnek, w którym gotowanie odbywa się przy podwyższonym ciśnieniu, dzięki któremu woda gotuje się w temperaturze 120 stopni Celsjusza. To z kolei sprawia, że gotowanie potrawy jest dużo krótsze niż tradycyjną metodą. Urządzenie to jest łatwe w obsłudze, składa się jedynie z garnka i specjalnej pokrywki, która podczas gotowania szczelnie przylega na jego krawędzi. Dzięki temu, że przyrządzanie potraw odbywa się wyłącznie pod przykryciem, nasza kuchnia nie jest narażona na niepożądane zapachy, które mogą przenosić się do pozostałych pomieszczeń. 

Przykładowy czas gotowania poszczególnych potraw to: 

  • Kasza lub ryż – 5-6 minut
  • Kapusta kiszona – 15 minut
  • Golonka – 30-35 minut

Cena szybkowaru może wahać się od 200 do 600zł.

Kompostownik kuchenny

Jeśli chodzi o gadżety kuchenne,to nie sposób nie wspomnieć o kompostowniku. Choć nie jest to akcesorium bezpośrednio wspierające przyrządzanie potraw, to jednak ma duży wpływ na ich przygotowywanie. Pomaga on bowiem segregować odpady organiczne w szczelnym pojemniku wyposażonym w filtr węglowy, który pochłania nieprzyjemne zapachy. Otrzymany kompost można później użyć do nawożenia własnych roślin ogrodowych. Cena kompostownika kuchennego to około 100-200zł.

Szatkownica 

Ostatnim na naszej liście gadżetem kuchennym jest urządzenie, które zdecydowanie ułatwia wykonywanie codziennych prac podczas gotowania. To szatkownica wyposażona w różnego rodzaju ostrza, mieszadełka i ubijak do jajek, dzięki czemu krojenie i szatkowanie warzyw lub owoców będzie szybkie i lekkie. Samo urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Można również poszczególne elementy wygodnie umyć pod bieżącą wodą lub w zmywarce. Koszt takiego urządzenia wynosi od 50 do 100zł.

Gadżety kuchenne oferowane obecnie na rynku pozwalają uprościć i zautomatyzować większość czynności niezbędnych podczas przyrządzania potraw. Dzięki temu oszczędzimy czas, który możemy wówczas przeznaczyć na dłuższe celebrowanie posiłków i delektowanie się uzyskanymi smakami.